Forum Gündemi:

Konu Başlığı : İcra Tahsil Harcı Hakkında

*
Bu konu; 06-10-2019 tarihinde açılmış olup, 2 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Üşengeç Üye
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Çalışkan Üye
*
1
mesajlar
1
konular
0
REP PUANI
Forum Üyesi
06-10-2019
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)

Adliye: Adana
Meslek: Diğer
#1
06-10-2019, Saat: 15:42
Arkadaşlar cümleten selamün aleyküm.
 
Geçenlerde çalışırken maaş hesabıma nerden olduğunu bilmediğim haciz konulduğunu öğrenmiş oldum. Daha sonra bu haczin rahmetli babamın borcundan dolayı olduğunu öğrendim. Ancak biz ailecek babam ölünce reddi miras davası açmıştık ve mahkeme de olumlu karar vermişti gelen borçlulara bu mahkeme kararını veriyorduk. Ancak daha sonra böyle bir haciz konulduğunu öğrendik. Haciz bir bankadan geliyor ve bankanın avukatı ile görüşünce reddi miras kararı olduğunu söyledik. Kararı haczin konulduğu icra dairesine de verdik. Hatta bankanın avukatı da icra dairesine giderek haczin kaldırılması gerektiğine ilişkin dilekçeyi icra dairesine verdi. 

Olay bundan sonra patlak verdi. Orada çalışan icra memuru 492 sayılı kanunun 23 maddesine istinaden harç yatırılması gerektiğini ancak o şekillde işlem yapılacağını söyledi. Avukat da böyle bir harç parası yatıramayacağını söyledi. Bu durumda eğer harç yatırılmazsa maaşımdan kesinti olacak mı? Bu harcı icrayı açan avukat mı yatırmak zorunda yoksa biz mi yatırmak zorundayız ve elimizde reddi miras kararı var, yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.
Çevrimdışı
Çalışkan Üye
*
5
mesajlar
0
konular
0
REP PUANI
Forum Üyesi
06-10-2019
(Kayıt Tarihi)
(Cinsiyet)

Adliye: Isparta
Meslek: Zabıt Katibi
#2
06-10-2019, Saat: 16:08
Avukat sizden önce haczin kaldırılmasını talep ettiği için harç istemişler haczin kaldırılmasını ilk siz isteseydiniz istemezlerdi. Süresi dolmadan hemen icra mahkemesine itiraz edin mahkeme kararını da itiraz dilekesinde verin o zaman kaldırılır harç da yatırmazsınız.
Çevrimdışı
Çalışkan Üye
*
1
mesajlar
0
konular
0
REP PUANI
Forum Üyesi
13-01-2020
(Kayıt Tarihi)
(Cinsiyet)

Adliye: BAKIRKÖY CBS
Meslek: Diğer
#3
13-01-2020, Saat: 14:58
(06-10-2019, Saat: 15:42)Üşengeç Üye Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar cümleten selamün aleyküm.
 
Geçenlerde çalışırken maaş hesabıma nerden olduğunu bilmediğim haciz konulduğunu öğrenmiş oldum. Daha sonra bu haczin rahmetli babamın borcundan dolayı olduğunu öğrendim. Ancak biz ailecek babam ölünce reddi miras davası açmıştık ve mahkeme de olumlu karar vermişti gelen borçlulara bu mahkeme kararını veriyorduk. Ancak daha sonra böyle bir haciz konulduğunu öğrendik. Haciz bir bankadan geliyor ve bankanın avukatı ile görüşünce reddi miras kararı olduğunu söyledik. Kararı haczin konulduğu icra dairesine de verdik. Hatta bankanın avukatı da icra dairesine giderek haczin kaldırılması gerektiğine ilişkin dilekçeyi icra dairesine verdi. 

Olay bundan sonra patlak verdi. Orada çalışan icra memuru 492 sayılı kanunun 23 maddesine istinaden harç yatırılması gerektiğini ancak o şekillde işlem yapılacağını söyledi. Avukat da böyle bir harç parası yatıramayacağını söyledi. Bu durumda eğer harç yatırılmazsa maaşımdan kesinti olacak mı? Bu harcı icrayı açan avukat mı yatırmak zorunda yoksa biz mi yatırmak zorundayız ve elimizde reddi miras kararı var, yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Öncelikle maaşınıza haciz konulabilmesi için icra takibinin kesinleşmesi gerekmektedir, dolayısıyla, icra takibine konu ödeme emrinin size tebliğ edilmesi gerekmektedir. Size herhangi bir tebliğ yapılmadığını veya yapıldı ise de usulsüz olduğunu düşünüyorsanız bunun için ayrıca durumu belirtir dilekçe ile itiraz edebilirsiniz. Bu durumda haklı bulunursanız tebligatın yapıldığı tarih sizin tebligat bana şu tarihte yapıldı diye beyanda bulunduğunuz tarih olur ve itiraz süresi beyan tarihinden itibaren işlemeye başlar.
Bir diğer konu ise, yasal itiraz süresi geçtikten sonra icra dairesine reddi miras talebine yönelik kararın sunulması bir anlam ifade etmeyecektir. Çünkü icra hukukunda süreler hak düşürücüdür.
Belirttiğiniz gibi bankanın avukatı haczin kaldırılması yönünde dilekçeyi icra dairesine ibraz etti ise, 492 Sayılı Harçlar Kanunu'nun 23. maddesinde "Her ne sebep ve suretle olursa olsun, icra takibinden vazgeçildiğinin zabıtnameye yazılması için vazgeçilen miktara ait tahsil harcının yarısı alınır. Ancak haczedilen mal satılıp paraya çevrildikten sonra vazgeçilirse tahsil harcı tam olarak alınır." denilmekte, 11. maddesinde ise, "Genel olarak yargı harçlarını davayı açan veya harca mevzu olan işlemin yapılmasını isteyen kişiler ödemekle mükelleftir" ibaresi ile işlemin yapılmasını talep eden tarafın yani banka avukatının harcı ödemesi gerektiğini ima etmektedir.
Ayrıca;
Açılan takip ilamlı (bir mahkeme kararına dayanan) takip ise; istinaf veya temyiz yoluna başvurmanız halinde icranın durdurulması, istinaf veya temyiz yoluna başvurmanız halinde hüküm bozulursa icranın iadesi yoluna başvurabilirsiniz.
Buna ek olarak; genel mahkemelerde borçlu olmadığınızın tespit edilmesi için Menfi Tespit davası açabileceğinizi de unutmayınız.




Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi